VYKUROVANIE / CHLADENIE

Vyberte si z našej ponuky

Infra podlahové kúrenie HARREITHER EUROVAL®
 • 1
  Podlahové vykurovanie EUROVAL®
  Podlahové vykurovanie HARREITHER - Euroval® mokrá montáž

Náš najzákladnejší balík obsahuje podlahové vykurovanie objektov zo systémom rakúskej firmy HARREITGER GmbH.

Podlahu vyhrievame špeciálnym bezpečnostným potrubím oválnej geometrie. Materiál použitý na výrobu je PPR (polypropylén).

Tento materiál je osvedčený ako materiál s najmenšími tepelnými stratami. Dá sa jednoducho a bezporuchovo zvárať. Samozrejmosťou je kyslíková bariéra.

Vykurovacím médiom je voda s výpočtovou teplotou 35°C pri -11°C vonku, čo zaručuje úsporu na energiách voči klasickej podlahovke v priemere 15%.

 • 2
  Stenové kúrenie a stenové chladenie HITHERM® alebo HITHERM Compact®
  Ideálne do drevodomov či omietok

Steny sú vďačnou plochou hlavne u rodinných domov.

Plocha stien v miestnosti je približne 2x taká veľká ako plocha samotnej podlahy alebo stropu.
Iný pomer je už pri väčších miestnostiach, tam tento pomer klesá.
Steny sú preto ideálny adept na zabudovanie systému kúrenia a chladenia v jednom.

Steny síce majú o niečo nižšiu účinnosť v porovnaní podlaha - kúrenie, strop - chladenie, ale sú veľmi efektívne a dostupnejšie z hľadiska obstarávacích nákladov. Pre zákazníka vytvárajú vysoký komfort a navyše v dnešných novostavbách, s modernými stavebnými konštrukciami a rôznymi povrchovými krytinami, je to kvalitné a veľmi komfortné riešenie.

Ideálne je, ak teda napríklad podlahová krytina nie je “studená” ako keramická dlažba, ale prirodzene “teplá” . Napríklad ako drevo, korok, prípadne podlaha s kobercom.

Teplota podlahy je o niečo nižšia ako pri podlahovom vykurovaní, no nie je neznesiteľne studená.

Stenové vykurovanie, či stenové chladenie je ideálne tiež do podkrovia, kde s chladnejšou podlahou nie je žiadny problém. Výkon zo stien v zime postačuje na vyhriatie kombináciou infra sálaním v spojitosti s klasickým prehriatím vzduchu zabudovanou veľkou plochou zo stien a v lete postačuje na vychladenie miestnosti.

Je to ideálny systém na zabudovanie do drevodomov, či do hlinených omietok.

Ku každému projektu pristupujeme individuálne a všetko naprojektujeme v našom programe na to určenom, pre ideálne riešenie v každom smere.

Zaujalo Vás stenové kúrenie, alebo stenové chladenie a uvažujete o ňom? Neváhajte a vyžiadajte si bezplatnú cenovú ponuku, či už ide o novostavbu alebo rekonštrukciu.

V portfóliu máme riešenie na každý projekt. 

Či už ide o rekonštrukciu alebo novostavbu, vždy vieme navrhnúť ideálne riešenie.

Systémy do stien: 

HITHERM - mokrá montáž určená k zabudovaniu do poteru, či omietky

Hitherm Compact -  suchá montáž - vhodná do drevených konštrukcií a drevodomov

Infra stenové kúrenie a chladenie pomocou stenových registrov HARREITHER Hitherm®
Infra stenové kúrenie a chladenie pomocou stenových registrov HARREITHER Hitherm®
Infra stropné chladenie a kúrenie systémom HARREITHER Modul Klimadecke
Stropné chladenie a kúrenie systémom HARREITHER Modul Klimadecke
 • 3
  Stropné chladenie
  Mokrá montáž - HITHERM® , Euroval® , Jumboval® a Suchá montáž - Modul Klimadecke®

Stropné chladenie je čoraz viac používaným systémom chladenia objektov.

Stropné chladenie primárne ochladzuje veľkú plochu stropu a až potom sekundárne ochladzuje vzduch. Tým výrazne vplýva nielen na teplotu samotného vzduchu, ale aj na teplotu povrchu, ktorá je minimálne taká dôležitá pre vnímanie tepelného komfortu ako spomínaná teplota vzduchu.

Pri stropnom chladení si môžeme dovoliť vzduch ochladzovať na vyššiu teplotu ako je to v prípade klasických klimatizácií. Aj o niekoľko °C vyššie.

Ak napríklad chladíme cez leto pri vonkajšej teplote 32°C miestnosť s klimatizáciou na 22°C, tak v prípade stropného chladenie by nám pri 22°C bola priam zima a stačí chladiť len na teplotu 26°C. Nakoľko na telo pôsobí nielen okolitá teplota vzduchu, ale aj “infra sálanie”, respektíve ochladzovanie organizmu pomocou infra žiarenia zo značnej plochy stropu. 

Telo svoju prebytočnú energiu odovzdáva do okolitých chladnejších predmetov, stien, či stropu. Tento jav je podobný, ako keď v lete vstúpite do nejakého kostola alebo pivnice, ktoré považujeme za prirodzene vychladené priestory. Okamžite cítite chlad a treba zdôrazniť, že to nie je spôsobené len okolitou teplotou vzduchu. 

Zdravotné kritériá ? ……..tento systém má jednoznačne navrch!

Žiadne baktérie a plesne. Vzhľadom na teplotu média v systéme potrebnú na schladenie povrchu (teplotný spád cca 16/19°C ), následne relatívne vysokú povrchovú teplotu stropu (nad rosným bodom), sa na povrchu aktívnych plôch nevytvárajú žiadne plesne. U klasických klimatizácií je potrebná pravidelná údržba (2 až 4 krát ročne) hlavne z tohto hľadiska. Teplota výmenníku vzhľadom na malú plochu musí byť ďaleko nižšia ako je rosný bod, preto je tento výmenník neustále mokrý a vytvárajú sa na ňom plesne, ktoré sa následne prúdením vzduchu roznášajú.

Rozdiel teplôt vzduchu chladením (ako sme si popísali vyššie) je iba polovičný, čo priaznivejšie vplýva na ľudský organizmus, ako v prípade klimatizácie. Organizmus nezažíva také teplotné šoky, ako v prípade klimatizácie. Človek sa nemusí báť, že prechladne, dostane chrípku, alebo iných neduhov spôsobených teplotnými šokmi a chladným vzduchom, čo dýchame.

Nepríjemný chladný vánok. V prípade klimatizácií sa nedá ochladzovanie vzduchu docieliť iným spôsobom, iba tak, že cez výmenník v klimatizácii musí neustále cirkulovať teplý vzduch, aby sa ochladil a následne rozmiestňoval v miestnosti. Vzhľadom na malú plochu výmenníku, musí tento vzduch prúdiť značnou rýchlosťou, čo vlastne v ponímaní celého objemu vzduchu vnímame ako na začiatku príjemný vánok, ale treba si uvedomiť, že pre organizmus je tento vánok z dlhodobého hľadiska škodlivý. Je príjemné, keď sa potrebujete schladiť a Vás ofukuje nejaký vánok, ale práve tento vánok spôsobený klimatizáciou, je presne ten dôvod, prečo máte nachladnuté svaly, kĺby či očné spojivky a to už po krátkom pobyte v kancelárii, či inej miestnosti s klimatizáciou.

Vysušovanie vzduchu. Stropné chladenie vôbec nezasahuje do vlhkosti vzduchu, čo sa už o klimatizáciách nedá povedať. Klimatizácia vzhľadom na malý výmenník musí pracovať s teplotami pod rosným bodom. Na výparníku sa kondenzuje vzdušná vlhkosť. Tým pádom klesá aj prirodzená vzdušná vlhkosť. Dýchaný vzduch by mal mať približne 50% vzdušnú vlhkosť, no s použitím klimatizácie táto vlhkosť rapídne klesá úmerne času používania klimatizácie.

Legionella pneumophila.  Klimatizácia nielenže roznáša plesne, ale aj baktérie. Táto baktéria spôsobuje ťažké zápaly dýchacích ciest a vysoké horúčky. V extrémnych prípadoch spôsobuje dokonca smrť.

Nejaké články k téme si môžete prečítať tu:
- (https://www.pneumocentrum.sk/wp-content/uploads/2021/02/klimatizacia.pdf)

- (https://kosice.korzar.sme.sk/c/23283553/chorobu-legionarov-hlasia-uz-aj-z-dalsich-casti-mesta-sposobuje-kasel-a-horucky.html)

- (https://kosice.korzar.sme.sk/c/23285331/infektolog-o-legionele-nakazili-sa-aj-v-nemocniciach-problemom-su-klimatizacie-i-fontany.html)

Chladenie budov stropným chladením je hlavne zdravšie, ale v neposlednom rade aj úspornejšie ako chladenie klasickou klimatizáciou.

Rozdiel teplôt vzduchu v interieri chladením klimatizáciou oproti chladeniu stropným chladením je v tomto prípade 4°C (26-22) , čo má zásadný vplyv na spotrebu energie pri výrobe chladu. Je rozdiel či vonkajší vzduch 32°C prehrieva vnútorný vzduch v budovách s teplotou 22°C, alebo len 26°C. Prestupom tepla cez obálku budovy sme získali hneď úsporu 40%.
Namiesto rozdielu vonkajšia teplota-vnútorná teplota 10°C, je už rozdiel len 6°C.

V ideálnych podmienkach môžeme systém stropného chladenia prevádzkovať aj spodnou vodou zo studne. Sú tam síce nejaké špecifiká, hlavne kvality spodných vôd a výdatnosti, ale nie je to neriešiteľné. Hlavnou výhodou je spotreba energie iba na obehové čerpadlá. Ostatná energia je vlastne zadarmo z prírody. Tieto projekty riešime, ale je nevyhnutné k nim pristupovať individuálne. Preto ak máte takýto zámer, prosím kontaktujte nás a spravíme konkrétnu štúdiu. 

Zaujalo Vás stropné chladenie a uvažujete o ňom? Neváhajte a vyžiadajte si bezplatnú cenovú ponuku, či už ide o novostavbu alebo rekonštrukciu.

V portfóliu máme riešenie na každý objekt. Vždy vieme navrhnúť ideálne riešenie šité na mieru.

Systémy určené na chladenie:
MKD (Modul Klima Decke) - suchá montáž
JUMBOVAL a tenší brat EUROVAL - mokrá montáž
HITHERM - mokrá montáž určená k zabudovaniu do poteru či omietky
Hitherm Compact -  suchá montáž - vhodná do drevených konštrukcií a drevodomov.

 • Modulová podlahovka - suchá montáž Modul Klima Boden®
  Ideálne riešenie pre reknštrukciu, výška len 20mm

Máte už postavený rodinný dom a vyliate podlahy, ale chcel by ste mať príjemne teplúčko od nôch?

Nechce sa Vám už po toľkých rokoch nič búrať, vysekávať podlahu, kopec roboty, času a hlavne prachu?

Nič nemožné. Máme riešenie.

Modul Klimaboden® je ideálnym riešením pri rekonštrukcii starších rodinných domov. Výhodou je, že sa systém vmestí do 2 cm konštrukčnej výšky.

Nemusíte vysekávať podlahu, nemusí sa vylievať betón, nemusíte frézovať drážky.

Stačí na rovný povrch uložiť panely MKB, pospájať a dať na ne krytinu akú chcete.
Rodinný dom cca 100m2 vieme spraviť aj za 1 deň, ak bude voľná plocha. Na druhý deň môžete ukladať krytinu a máte svoju novú podlahovku.

Systém je vhodný aj pre drevodomy. Je inštalovateľný bez mokrých procesov.

Systém ponúkame v dvoch prevedeniach hrúbky podľa potreby (33mm a 20mm). Priamo na systém sa môže ukladať samonosná podlahová krytina.

Ďalšou výhodou je rýchlosť montáže bez zbytočných zásahov do obvodových stien a búrania podláh.

 

Plánujete  rekonštruovať dom a mali by ste radi podlahové kúrenie?
Neváhajte a vyžiadajte si bezplatnú cenovú ponuku prípadne len poradenstvo.

Infra podlahové kúrenie systémom HARREITHER Modul Klimaboden
Infra podlahové kúrenie systémom HARREITHER Modul Klimaboden
Infra podlahové kúrenie systémom HARREITHER Modul Klimaboden
Infra podlahové kúrenie systémom HARREITHER Modul Klimaboden
Vykurovanie futbalového ihriska so systémom HARREITHER JUMBOVAL
Vykurovanie futbalového ihriska so systémom HARREITHER JUMBOVAL
 • Vykurovanie priemyselných hál, či futbalových trávnikov
  JUMBOVAL® pre veľkoplošné interiérové a exteriérové plochy

S rastúcimi cenami energií začína čoraz viac investorov a projektantov uvažovať o efektívnejších systémoch vykurovania a chladenia.

Donedávna bežne zaužívané vykurovacie systémy vo veľkých halách, ako sú infražiariče, rôzne teplovzdušné vodné či plynové jednotky začalo nahrádzať priemyselné podlahové vykurovanie. 

Je síce pravda, že betón má veľkú akumulačnú schopnosť a tak ako dlho nabieha požadovaná teplota, tak dlho aj klesá.

Výrobcovia infražiaričov radi argumentujú, že ich úspora spočíva v nemalej miere aj tým, že pocit tepla nabehne okamžite po zapnutí a aj okamžite po vypnutí sa stráca.To je síce pravda, ale skúse ti prepočítať, koľko % času z Vašej prevádzky tieto infražiariče nevyužívate keď je prevádzka v chode? Úspora augmentovaná touto výhodou je minimálna.

V prípade podlahového kúrenia dochádza hneď k niekoľkým výhodam:

- Máte k dispozícii veľkú plochu čo vyžaruje (infra sálanie), a relatívne blízko k telu.
-Vrstvenie teploty je úplne otočené, ako pri vykurovaní z vrchu. To znamená, že pri vykurovaní z vrchu sa hromadí vyhriaty vzduch vo vrchnej časti haly a čím nižšie k podlahe, tým je aj nižšia teplota. Čo sa týka tepelného  komfortu, nemenej podstatnym faktom je, že keď aj máme vyhriaty vzduch na požadovanú teplotu, telo sa necíti komfortne kvôli chladeniu nôh od studenej podlahy. Naopak, ak máme teplo od nôh, môžeme si dovoliť vykurovať miestnosť s oveľa nižšou teplotou, ako je to pri vykurovaní z vrchu. Každý jeden °C ohriatia vzduchu je približne 6% vyššia spotreba na zdroji tepla.
-Chladenie podlahou? Áno, znie to nelogicky, ale v priemysle to nie je až taký problém. V priemyselnej budove nik nechodí bosý po chladnej podlahe ako v rodinnom dome. Chladenie podlahou síce nie je najefektívnejší spôsob, ale v priemysle je postačujúci. Pri chladení podlahou, tak ako pri kúrení využívame hlavne infra sálanie. Veľká chladná plocha nám dostatočne odoberá teplo z okolitých predmetov a aj priamo z ľudského organizmu. Samozrejme nechladíme podlahu na extrémne nízke teploty, to by bolo nežiadúce kvôli kondenzačnej teplote pod cca 19°C na povrchu. V podlahe koluje teplota okolo 16°C+. To bohate postačuje na to aby sa ľudia cítili príjemne aj pri extrémnych teplotách vonku. S vhodnou reguláciou a riadením je navyše ešte efektivitu a účinnosť zvýšiť, ako aj prispôsobiť individuálnym špecifickým požiadavkám.

V každom prípade priemyselná podlahovka je už realitou aj v niektorých prevádzkach aj na slovensku a čechách. Naše realizácie si môžete pozrieť napríklad  ->TU<-

Zaujalo Vás priemyselné podlahové kúrenie  a uvažujete nad nim, neváhajte a vyžiadajte si bezplatnú cenovú ponuku, či už ide o novostavbu alebo rekonštrukciu.

V portfóliu máme riešenie na každý projekt. 

Či už ide o rekonštrukciu alebo novostavbu, vždy vieme navrhnúť ideálne riešenie.

Systémy určené na priemyselné vykurovanie:

JUMBOVAL a tenší brat EUROVAL - mokrá montáž

 • Zásobník vody
  Zásobník vody - "baterka" Combi Star®

Zásobníková technológia budúcnosti!
Účelom a riešením je uskladňovať energiu v priaznivejších podmienkach. 

ĎALŠIE VÝHODY V SKRATKE:

 • Tri v jednom: zásobník kúrenie, príprava teplej vody, zásobník solárna energia (u typov HLS)
 • Energeticky úsporná a ekologická prevádzka zariadenia na výrobu tepla vďaka vysokému akumulačnému objemu.
 • Ideálny pri vysokej potrebe teplej vody vďaka optimálnej energetickej efektivite, účinného zúžitkovania teplej vody a veľkému prietokovému množstvu (až 30 l /min.).
 • Pre všetky spôsoby prípravy tepla (tepelné čerpadlá, solárne stanice, plyn, olej, spätné získavanie tepla, biogénne palivá).
 • Vďaka vysokému výkonu perfektne dopĺňa systém s nízkou prívodnou teplotou a technológiou tepelných čerpadiel.
 • Možné zdvojnásobenie objemu vďaka doplnkovým zásobníkom tepla.

 

Combi star
Combistar schema
Combi star infra