VYKUROVANIE / CHLADENIE

mokrá aj suchá montáž

  • Stropné chladenie
    HARREITHER - Euroval®, Jumboval®, HITHERM® - mokrá montáž (aktivácia betónového jadra) / MKD® - suchá montáž nad sádrokartón

Stropné chladenie je čoraz viac používaným systémom chladenia objektov.

Stropné chladenie primárne ochladzuje veľkú plochu stropu a až potom sekundárne ochladzuje vzduch. Tým výrazne vplýva nielen na teplotu samotného vzduchu, ale aj na teplotu povrchu, ktorá je minimálne taká dôležitá pre vnímanie tepelného komfortu ako spomínaná teplota vzduchu.

Pri stropnom chladení si môžeme dovoliť vzduch ochladzovať na vyššiu teplotu ako je to v prípade klasických klimatizácií. Aj o niekoľko °C vyššie.

Ak napríklad chladíme cez leto pri vonkajšej teplote 32°C miestnosť s klimatizáciou na 22°C, tak v prípade stropného chladenie by nám pri 22°C bola priam zima a stačí chladiť len na teplotu 26°C. Nakoľko na telo pôsobí nielen okolitá teplota vzduchu, ale aj “infra sálanie”, respektíve ochladzovanie organizmu pomocou infra žiarenia zo značnej plochy stropu. 

Telo svoju prebytočnú energiu odovzdáva do okolitých chladnejších predmetov, stien, či stropu. Tento jav je podobný, ako keď v lete vstúpite do nejakého kostola alebo pivnice, ktoré považujeme za prirodzene vychladené priestory. Okamžite cítite chlad a treba zdôrazniť, že to nie je spôsobené len okolitou teplotou vzduchu. 

Zdravotné kritériá ? ……..tento systém má jednoznačne navrch!

Žiadne baktérie a plesne. Vzhľadom na teplotu média v systéme potrebnú na schladenie povrchu (teplotný spád cca 16/19°C ), následne relatívne vysokú povrchovú teplotu stropu (nad rosným bodom), sa na povrchu aktívnych plôch nevytvárajú žiadne plesne. U klasických klimatizácií je potrebná pravidelná údržba (2 až 4 krát ročne) hlavne z tohto hľadiska. Teplota výmenníku vzhľadom na malú plochu musí byť ďaleko nižšia ako je rosný bod, preto je tento výmenník neustále mokrý a vytvárajú sa na ňom plesne, ktoré sa následne prúdením vzduchu roznášajú.

Rozdiel teplôt vzduchu chladením (ako sme si popísali vyššie) je iba polovičný, čo priaznivejšie vplýva na ľudský organizmus, ako v prípade klimatizácie. Organizmus nezažíva také teplotné šoky, ako v prípade klimatizácie. Človek sa nemusí báť, že prechladne, dostane chrípku, alebo iných neduhov spôsobených teplotnými šokmi a chladným vzduchom, čo dýchame.

Nepríjemný chladný vánok. V prípade klimatizácií sa nedá ochladzovanie vzduchu docieliť iným spôsobom, iba tak, že cez výmenník v klimatizácii musí neustále cirkulovať teplý vzduch, aby sa ochladil a následne rozmiestňoval v miestnosti. Vzhľadom na malú plochu výmenníku, musí tento vzduch prúdiť značnou rýchlosťou, čo vlastne v ponímaní celého objemu vzduchu vnímame ako na začiatku príjemný vánok, ale treba si uvedomiť, že pre organizmus je tento vánok z dlhodobého hľadiska škodlivý. Je príjemné, keď sa potrebujete schladiť a Vás ofukuje nejaký vánok, ale práve tento vánok spôsobený klimatizáciou, je presne ten dôvod, prečo máte nachladnuté svaly, kĺby či očné spojivky a to už po krátkom pobyte v kancelárii, či inej miestnosti s klimatizáciou.

Vysušovanie vzduchu. Stropné chladenie vôbec nezasahuje do vlhkosti vzduchu, čo sa už o klimatizáciách nedá povedať. Klimatizácia vzhľadom na malý výmenník musí pracovať s teplotami pod rosným bodom. Na výparníku sa kondenzuje vzdušná vlhkosť. Tým pádom klesá aj prirodzená vzdušná vlhkosť. Dýchaný vzduch by mal mať približne 50% vzdušnú vlhkosť, no s použitím klimatizácie táto vlhkosť rapídne klesá úmerne času používania klimatizácie.

Legionella pneumophila.  Klimatizácia nielenže roznáša plesne, ale aj baktérie. Táto baktéria spôsobuje ťažké zápaly dýchacích ciest a vysoké horúčky. V extrémnych prípadoch spôsobuje dokonca smrť.

Nejaké články k téme si môžete prečítať tu:
- (https://www.pneumocentrum.sk/wp-content/uploads/2021/02/klimatizacia.pdf)

- (https://kosice.korzar.sme.sk/c/23283553/chorobu-legionarov-hlasia-uz-aj-z-dalsich-casti-mesta-sposobuje-kasel-a-horucky.html)

- (https://kosice.korzar.sme.sk/c/23285331/infektolog-o-legionele-nakazili-sa-aj-v-nemocniciach-problemom-su-klimatizacie-i-fontany.html)

Chladenie budov stropným chladením je hlavne zdravšie, ale v neposlednom rade aj úspornejšie ako chladenie klasickou klimatizáciou.

Rozdiel teplôt vzduchu v interieri chladením klimatizáciou oproti chladeniu stropným chladením je v tomto prípade 4°C (26-22) , čo má zásadný vplyv na spotrebu energie pri výrobe chladu. Je rozdiel či vonkajší vzduch 32°C prehrieva vnútorný vzduch v budovách s teplotou 22°C, alebo len 26°C. Prestupom tepla cez obálku budovy sme získali hneď úsporu 40%.
Namiesto rozdielu vonkajšia teplota-vnútorná teplota 10°C, je už rozdiel len 6°C.

V ideálnych podmienkach môžeme systém stropného chladenia prevádzkovať aj spodnou vodou zo studne. Sú tam síce nejaké špecifiká, hlavne kvality spodných vôd a výdatnosti, ale nie je to neriešiteľné. Hlavnou výhodou je spotreba energie iba na obehové čerpadlá. Ostatná energia je vlastne zadarmo z prírody. Tieto projekty riešime, ale je nevyhnutné k nim pristupovať individuálne. Preto ak máte takýto zámer, prosím kontaktujte nás a spravíme konkrétnu štúdiu. 

Zaujalo Vás stropné chladenie a uvažujete o ňom? Neváhajte a vyžiadajte si bezplatnú cenovú ponuku, či už ide o novostavbu alebo rekonštrukciu.

V portfóliu máme riešenie na každý objekt. Vždy vieme navrhnúť ideálne riešenie šité na mieru.

Systémy určené na chladenie:
  -MKD (Modul Klima Decke) - suchá montáž nad sadrokarton.
  -HITHERM Compact -  suchá montáž - vhodná do drevených konštrukcií a drevodomov.
  -JUMBOVAL a tenší brat EUROVAL - mokrá montáž - aktivácia betónového jadra.
  -HITHERM - mokrá montáž určená k zabudovaniu do poteru či omietky