VYKUROVANIE / CHLADENIE

suchá aj mokrá montáž

MKD Chladenie haly 4
MKD Chladenie haly 2
Vykurovanie futbalového ihriska so systémom HARREITHER JUMBOVAL
Vykurovanie futbalového ihriska so systémom HARREITHER JUMBOVAL
  • Vykurovanie / chladenie priemyselných hál, či futbalových trávnikov
    JUMBOVAL® pre veľkoplošné interiérové a exteriérové plochy

S rastúcimi cenami energií začína čoraz viac investorov a projektantov uvažovať o efektívnejších systémoch vykurovania a chladenia.

Donedávna bežne zaužívané vykurovacie systémy vo veľkých halách, ako sú infražiariče, rôzne teplovzdušné vodné či plynové jednotky začalo nahrádzať priemyselné podlahové vykurovanie. 

Je síce pravda, že betón má veľkú akumulačnú schopnosť a tak ako dlho nabieha požadovaná teplota, tak dlho aj klesá.

Výrobcovia infražiaričov radi argumentujú, že ich úspora spočíva v nemalej miere aj tým, že pocit tepla nabehne okamžite po zapnutí a aj okamžite po vypnutí sa stráca.To je síce pravda, ale skúse ti prepočítať, koľko % času z Vašej prevádzky tieto infražiariče nevyužívate keď je prevádzka v chode? Úspora augmentovaná touto výhodou je minimálna.

V prípade podlahového kúrenia dochádza hneď k niekoľkým výhodam:

- Máte k dispozícii veľkú plochu čo vyžaruje (infra sálanie), a relatívne blízko k telu.
-Vrstvenie teploty je úplne otočené, ako pri vykurovaní z vrchu. To znamená, že pri vykurovaní z vrchu sa hromadí vyhriaty vzduch vo vrchnej časti haly a čím nižšie k podlahe, tým je aj nižšia teplota. Čo sa týka tepelného  komfortu, nemenej podstatnym faktom je, že keď aj máme vyhriaty vzduch na požadovanú teplotu, telo sa necíti komfortne kvôli chladeniu nôh od studenej podlahy. Naopak, ak máme teplo od nôh, môžeme si dovoliť vykurovať miestnosť s oveľa nižšou teplotou, ako je to pri vykurovaní z vrchu. Každý jeden °C ohriatia vzduchu je približne 6% vyššia spotreba na zdroji tepla.
-Chladenie podlahou? Áno, znie to nelogicky, ale v priemysle to nie je až taký problém. V priemyselnej budove nik nechodí bosý po chladnej podlahe ako v rodinnom dome. Chladenie podlahou síce nie je najefektívnejší spôsob, ale v priemysle je postačujúci. Pri chladení podlahou, tak ako pri kúrení využívame hlavne infra sálanie. Veľká chladná plocha nám dostatočne odoberá teplo z okolitých predmetov a aj priamo z ľudského organizmu. Samozrejme nechladíme podlahu na extrémne nízke teploty, to by bolo nežiadúce kvôli kondenzačnej teplote pod cca 19°C na povrchu. V podlahe koluje teplota okolo 16°C+. To bohate postačuje na to aby sa ľudia cítili príjemne aj pri extrémnych teplotách vonku. S vhodnou reguláciou a riadením je navyše ešte efektivitu a účinnosť zvýšiť, ako aj prispôsobiť individuálnym špecifickým požiadavkám.

V prípade že sa v hale generuje extrémne teplo, používa kombináciu so stropným chladením.

V každom prípade priemyselná podlahovka je už realitou aj v niektorých prevádzkach aj na slovensku a čechách. Naše realizácie si môžete pozrieť napríklad  ->TU na YouTube<-

Zaujalo Vás priemyselné podlahové kúrenie  a uvažujete nad nim, neváhajte a vyžiadajte si bezplatnú cenovú ponuku, či už ide o novostavbu alebo rekonštrukciu.

V portfóliu máme riešenie na každý projekt. 

Či už ide o rekonštrukciu alebo novostavbu, vždy vieme navrhnúť ideálne riešenie.

Systémy určené na priemyselné vykurovanie:

JUMBOVAL a tenší brat EUROVAL - mokrá montáž